Maj16

Bezpieczny dom

Duży, przestronny dom to marzenie wielu osób. Jednak czasami jest on prawdziwą udręką. Sprzątanie takiego domu to nie lada wyzwanie! Dlatego powinien on być zaprojektowany w optymalny sposób, tak aby można było zająć się nim z łatwością, a przy tym aby inni użytkownicy nie mieli problemów.

Przed przystąpieniem do projektowania warto zadać sobie kilka pytań : czy planuje mieć dzieci, czy za kilka lat nie będzie mieszkała ze mną ktoś starszy, czy będę miał psa? Nawet jeżeli w obecnej chwili nie ma takich możliwości to trzeba założyć, że wszystko szybko może się zmienić. Dlatego trzeba być przygotowanym na każdą możliwość.

Jeżeli będą z nami mieszkać dzieci i osoby starsze dom musi być bezpieczny i wolny od wszelkich pułapek. Nie polecane są na przykład drzwi balkonowe, które się zatrzaskują. Może okazać się, że dziecko lub starsza osoba zapomni przytrzymać drzwi i zostanie zamknięta na balkonie. Wejście do piwnicy powinno być odpowiednio przygotowane, najlepiej jeżeli wejście nie znajduje się bezpośrednio z korytarza – starsza osoba może sobie pomylić drzwi i spaść do schodach! Jeżeli mamy małe dzieci można zastosować specjalne barierki, jednak sprawdzają się one tylko do wieku, kiedy dziecko nie nauczy się ich otwierać, a chyba każdy rodzic wie, że dzieci takich rzeczy uczą się niezwykle szybko. Lepiej dlatego posiadać zamki w drzwiach.

Dom powinien też posiadać pewne miejsce przeznaczone tylko na zabawę, dobrze jeżeli bawialnia znajduje się blisko sypialni i kuchni. Wtedy rodzice przygotowując posiłki lub odpoczywając mogą zostawić tam dziecko, ale mieć je ciągle na oku.

Warto pamiętać też o odpowiednim zabezpieczeniu przed dziećmi kontaktów, pralek i lodówek. Dzieci miewają różne pomysły, które niekoniecznie musza spodobać się rodzicom.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.