Mar16

Ekologia i porządek

Myśląc o porządkach na pewno pierwszą z rzeczy, która się nam skojarzy będą różnego rodzaju środki piorące, detergenty i tym podobne substancje. Niezwykle rzadko zdarza się, aby ich skład był bardzo ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Zazwyczaj ingredienty są skomplikowanymi nazwami chemicznymi, które odczyta tylko chemik… Jednak sprzątając można postawić też na ekologię stosując dwa bardzo tanie i łatwe w znalezieniu środki.

Pierwszym z nich jest soda oczyszczona, która kosztuje naprawdę kilka złotych, ale jest bardzo uniwersalna. Przypalone patelnie, trudne do wyczyszczenia plamy – poradzi ona sobie z każdym problemem. Świetnie sprawdza się w połączeniu z sokiem z cytryny i w taki sposób może być używana do mycia lodówek, w celu usunięcia niemiłych zapachów. Najczęściej stosuje się ją bezpośrednio na miejsce działania, ewentualnie do mycia rozpuszcza się ją w odrobinie ciepłej wody.

Drugim środkiem jest ocet. Jego niemiły zapach nie zachęca do korzystania z jego dobrodziejstw, ale prawda jest  taka, że nawet najlepszy środek na kamień nie daje sobie rady tak dobrze jak ocet! Stosuje się go, więc na wszelkie elementy chromowane i metalowe, gdzie mogą tworzyć się zacieki od mydła i innych płynów. Poradzi on sobie także z kamieniem i nada połysk. Używać go należy ostrożnie, ponieważ zbyt duża ilość oparów może być po prostu nieprzyjemna i doprowadzić nawet do omdlenia wrażliwsze osoby. Zazwyczaj ocet nalewa się bezpośrednio na ściereczkę, a następnie czyście powierzchnie. Po użyciu należy dokładnie spłukać wodą i wytrzeć do sucha.

Jak widać nawet najtańsze sposoby mogą być skuteczne. Warto o tym pamiętać, wybierając się ponownie na zakupy – ten sam efekt można uzyskać taniej i o wiele skuteczniej.

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.