Sie16

Jak kłaść kafelki?

Sztuka kładzenia kafelek nie jest prostą sprawą, ale każdy może tego się nauczyć! Wystarczy odrobina cierpliwości, oraz chęci. Zacząć trzeba oczywiście od zakupów odpowiednich materiałów. Potrzebne są: klej do kafelek, szpachla zębowata (najczęściej używana na podłogi to rozmiar 8 mm), krzyżyki dystansowe, poziomica długa. Przyda się też urządzenie do cięcia płytek, później będzie potrzebna paca gumowa do fugi i gąbka.

Najważniejsze jest dobre położenie pierwszej linii płytek – jeżeli dobrze to zrobimy to wtedy bez problemu równo położymy pozostałe kafelki. Musimy wyłapać równy poziom przy pomocy poziomicy, wszelkie nierówności należy wyrównywać klejem. Przed rozpoczęciem kładzenia płytek najlepiej jest posprawdzać poziomy całej podłogi.

Po położeniu pierwszej kafelki, następną kładziemy zaraz obok niej dociskając jedną do drugiej i w razie potrzeby lekko uderzając ręką lub gumowym młotkiem w miejscach gdzie płytka jest za wysoko. Dopiero kiedy poziom jest równy w ten sposób za pomocą krzyżyków, odsuwamy jedną płytkę od drugiej i ponownie sprawdzamy poziom. Poziom sprawdza się nie tylko w linii prostej, ale także na ukos.

Ważne jest, aby szpachelka do kleju była jak najdłuższa, w ten sposób równomiernie nałożymy klej na większą powierzchnię i unikniemy niechcianych spadków lub wzniesień. Niezwykle ważne jest, aby klej był zawsze czyszczony po położeniu płytek! Nawet jeżeli da się go usunąć zazwyczaj na drugi dzień, nie jest to takie łatwe. Także między płytkami, w miejscu na fugę, trzeba wyczyścić nadmiar kleju przy pomocy skrobaka lub szpachelki.

Nie ma większego znaczeni, czy kładziemy płytki na wprost, czy na skos – technika zawsze pozostaje ta sama, zmienia się jedynie kierunek w którym układane są płytki. Kładzenie kafelek z reguły zaczyna się od osi pomieszczenia.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.