Lis16

Magiczny proszek

Czasami kuchnia i łazienka wyglądają jak po masakrze – wszystko jest brudne, wszędzie leżą śmieci i brudne talerze. Jest jednak substancja, której działanie może nam pomóc w walce ze złym zapachem i brudem, jest nią soda oczyszczona.

Warto aby w każdym domostwie znalazła się przynajmniej torebeczka sody. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, najczęściej znana jest jako spulchniacz do ciast, głównie piernikowych. Łagodzi także smak kwaśnych potraw, stosuje się ją z powodzeniem w przypadku dżemów i kompotów.

Poza użyciem kulinarnym jest świetnym środkiem neutralizującym zapachy. Przykry zapach cebuli, ryby i innych w naczyniach lub miskach? Wystarczy wypłukać te rzeczy w wodzie ze szczyptą sody, a  efekt neutralizacji jest murowany! Świetnie sprawdza się przy czyszczeniu lodówek, wtedy miesza się ją z odrobiną wody i myje dokładnie lodówkę.

Soda może być także używana jako płyn do naczyń. Doskonale radzi sobie ona z przypalonymi garnkami i patelniami, wystarczy zalać garnek wodą z sodą i zagotować. Jeżeli dodamy do niej kilka kropli wody i cytryny otrzymamy pastę, którą można po nałożeniu na ściereczkę myć naczynia lub po prostu używać jak pastę do trudnych plam.

Soda oczyszczona przeznaczona jest do celów spożywczych, nie ma więc obawy jeżeli dziecko przypadkiem ją spożyje, nie zatruwa także środowiska. Najlepiej sodę przechowywać w szczelnym opakowaniu lub pojemniku, tak aby nie straciła swoich drogocennych właściwości.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.