Paź16

Słońce w domu

Projektując dom, chcemy aby był ona jak najpiękniejszy. Trochę pomijaną przez inwestorów kwestią jest naturalne oświetlenia, zazwyczaj zaznaczamy nasze upodobania, ale jeżeli chodzi o okna to sprawa pozostaje w rękach projektanta.

Piękny dom powinien zostać odpowiednio oświetlony. Przed zaprojektowaniem warto poznać strony świata, tak aby optymalnie wykorzystać światło słoneczne, bo jak wiadomo południe jest bardziej słoneczne niż północ, a na wschodzie słońce pojawia się szybciej niż na zachodzie. Oczywiście te wartości są teoretyczne, ponieważ wystarczy, że dom nie jest idealnie ustawiony w linii północ – południe lub teren jest zalesiony i wtedy słońce docierać będzie w inny sposób.

Trzeba też pomyśleć czy jesteśmy rannymi ptaszkami, czy raczej lubimy pospać. Jeżeli wstawianie wcześnie nie jest problemem, można sypialnię umieścić na wschodzie – wtedy będą nas budzić promienie słoneczne. Jeżeli jednak lubimy dłużej spać zachód będzie lepszym rozwiązaniem. Wiadomo, że nie zawsze da radę przesunąć sypialnię, w takim wypadku można na przykład zastosować większe okno lub posadzić drzewa pod oknami.

Sposób w jaki rozmieszczone są okna jest też ważny, nie zawsze da się zrobić tak, aby były jednej wielkości. W takim wypadku istnieją dwie możliwości, pierwsze z nich to żeby parapety wszystkich okien były na tej samej odległości od okien. W taki sposób jednak góra okien będzie tworzyła nieharmonijną linię. Drugie rozwiązanie to właśnie wyrównanie ich górnej linii do jednego poziomu. Taki sposób jest bardziej harmonijny i wydaje się lepiej uporządkowany.

 

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.