Lip16

Strony świata

Przy projektowaniu domu warto jest zapoznać się ze stronami świata, w ten sposób będziemy mogli bardzo dobrze użyć każde pomieszczenia. Ograniczy to także wydatki związane z ogrzewaniem, ponieważ słońce w naturalny sposób będzie ogrzewało najważniejsze pomieszczenia.

Z zasady w południowej i zachodniej części domu projektuje się salon, balkon i tym podobne, można to zauważyć przeglądając gotowe projekty domów. Warto poprzeglądać je i na nich się bazować, w ten sposób łatwo podłapiemy kilka zależności.

Chyba większość  z nas wie, że na południu słońce grzeje mocniej. Tak samo nasze domu od południa są dłużej oświetlane. Dlatego na południu powinny znaleźć się wszystkie te pomieszczenia, które będą bardzo często używana. Na pewno jest to salon, pokoje dziecięce, gabinety czy różnego rodzaju biblioteczki, dobrze gdyby była możliwość aby te pokoje, albo przynajmniej te najczęściej używane, miały też okno od zachodu – wtedy słońce będzie w nich świeciło dużo dłużej.

Pod względem stron świata łazienka nie jest tak ważna jak kuchnia. W łazience zazwyczaj przebywamy przez krótki czas, tak czy owak potrzebuje ona dodatkowe ogrzewania. Kuchnia natomiast jest już sama w sobie dosyć ciepłym pomieszczeniem, dlatego dobrze jest umieścić ją od wschody lub północy.

Oczywiście umiejscowienie każdego pomieszczenia to sprawa bardzo indywidualna. Jeżeli kochamy ciepło w łazience to nie przeszkód, aby umieścić ją od południa. Wszystko zależy od naszego stylu życia, od tego jak długo i do której godziny śpimy, czy pracujemy w domu, czy wieczorem spędzamy czas aktywnie, czy raczej na leniuchowaniu.

 

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.